LutišeSubscribe to RSS - Lutiše

Základné informácie o obci Lutiše

Obec Lutiše leží v severnej časti Žilinského kraja, 30 km severovýchodne od Žiliny, uprostred Kysuckej vrchoviny a Národného parku Malá Fatra. Práve pohľad na Malú Fatru je z tejto obce výnimočný. Pri jej prechádzaní sa vám otvára v plnej kráse okolitá príroda, ktorá je vychýrenou hubárskou oblasťou a ako stvorená na turistiku, terénny beh či cykloturistiku. Známa je 55 km trasa vedúca cez Kysuce (Starú a Novú Bystricu aVychylovku) na Oravu(Oravská Lesná) cez Kyčerku späť do Lutíš. V obci sa nachádza viacero sakrálnych pamiatok, z ktorých najväčšou je Kostol sv. Štefana, tradičné domy zasa odhalí stará ulica. 

Starosta obce Anton Štefko 
Región má výborné podmienky pre turizmus. Kvalita podmienok je daná horskými masívmi Malej Fatry, Javorníkov a Strážovských vrchov s vynikajúcou scenériou.“

Druhé volebné obdobie je vo funkcii starostu Anton Štefko. Už od počiatku sa obec spájala s bystrickým regiónom. A práve starosta upevnil spoluprácu s obcami aj svojou účasťou v mikroregióneBystrická dolina. Pod jeho vedením sa obec zapojila do viacerých medzinárodných projektov a združení. 
Rozloha/Area/: 2008 ha
Počet obyvateľov/Population/: 754
Prvá písomná zmienka/Earliestmention/: 1662

SLOGAN: Malá Fatra je skvost! Postavte sa jej v Lutišiach. Prezrite si aj starú ulicu s tradičnými domami, vypočujete si kvalitné ľudové muziky.