Okolie

"Existujú len dva spôsoby, ako prežiť svoj život. Jeden je, akoby nič nebolo zázrakom. A druhý, akoby zázrakom bolo všetko."  Albert Einstein

Príďte prežiť pár zázračných chvíľ k nám do Mikroregiónu Bystrická dolina. V Skanzene vo Vychylovke vás zláka aj historická lesná úvraťová železnica, pohľad na vodné dielo v Novej Bystrici vás pozasataví a naopak, Slovenský orloj v Starej Bystrici povzbudí vpred. V Radôstke záujem vzbudí ocenený kostol svätého Andreja Svorada a Beňadika... V Zborove nad Bystricou zasa Hložníkove vitráže.  Nevynechajte ani Veľkú Raču – najvyšší vrch Kysuckých Beskýd, na ktorý vám ponúka výhľad aj Rozhľadňa na vrchu Bobovec. Históriu priblíži Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou alebo vojnové bunkre, ktoré sa vám ukážu po prechádzaní Bystrickou cyklomagistrálou – A TÁ URČITE VZBUDÍ VÁŠ ZÁUJEM!

Aj okolie Bystrickej Doliny poskytuje mnoho možností na výlety a odreagovanie sa. 

Veľká Rača je najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd s nadmorskou výškou 1236 metrov. Väčšinu pokrýva Národná prírodná rezervácia založená už v roku 1976. Veľká Rača je najväčšou a najvyššie položenou rezerváciou v CHKO Kysuce. Dostať sa sem je veľmi jednoduché -  zo Zborova nad Bystricou, zo Starej Bystrice a dokonca aj z Poľska. Vrch si však ľudia všímali už od pradávna – využívaný bol nielen na pasenie horského dobytka, ale vystupoval tiež ako aktér etapy Kysuckej vojny. Na zamedzenie pohybu zbojníkov tu bola vybudovaná hraničná strážna veža plniaca tiež funkciu triangulačného bodu.
Vo Veľkej Rači sú veľkým lákadlom aj Skalné Diery – jaskyne pseudokrasového charakteru.  Sú súčasťou NPR Veľká Rača, pričom zaujímavosťou sú tu zvyšky prirodzených lesov Kysúc, čím sa zachováva krajinný ráz významného vrcholu Kysuckých Beskýd. Skalné Diery ležia na trase Náučného chodníka Veľká Rača, na ktorom je rozmiestnených sedem informačných panelov. 

Na Upratiskách je poctou padlým sovietskym vojakom Pamätník. V týchto lesoch operovala počas povstania partizánska jednotka sformovaná zo sovietskych utečencov rasovo prenasledovaných ľudí v záchytnom lesnom tábore. Do konca augusta 1944 boli celé Kysuce obsadené nemeckou divíziou pancierových zákopníkov. Na jeseň už bola celá Bystrická dolina obsadená. Nemecké jednotky boli posilnené a do oblasti pritiahol aj peší pluk nemeckej divízie. Nemci postupne začali s opevňovacími prácami – pripravovali sa na príchod frontu a odpor ruským jednotkým. Tým však nedokázali odolať, a tak začali ustupovať. K najväčším bojovým stretom došlo na Veľkej Rači, ale aj na mieste Pamätníka.

Trojmedzie je miesto, kde sa zbiehajú hranice troch štátov - Slovenska, Česka a Poľska.Bod Trojmedzia sa nachádza v strži koryta potôčika a je tvorený vysokými žulovými monolitmi. Na Trojmedzíje prístrešok a tiež zastrešené posedenie s ohniskom. Prístup pozdĺž česko-poľskej hranice umožňujú  vydláždené schody a asfaltový chodník. Originálny výlet na Trojmedziesa dá spojiť s ochutnávkou českého, slovenského a poľského piva a tromi jazykmi.

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica je stredisko ponúkajúce množstvo atrakcií počas zimy i leta. V stredisku sa nachádzajú zjazdovky všetkých náročností, lyžiarsku školu a škôlku, požičovňu lyží a predajňu športových potrieb. Na spestrenie je možné si požičať skifox či vyskúšať si najdlhšiu bobovú dráhu v strednej Európe Alpincoaster.

V Oščadnici je hneď niekoľko zaujímavých kaplniek s bohatou históriou, ako aj Kalvária. Tá bola postavená oščadnickými veriacimi z vďačnosti za to, že za II. svetovej vojny, kedy sa počas jedného mesiaca r. 1945 bojovalo na blízkej Veľkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy. 

Komentáre